PISHROCOMPRESSOR

دستگاه شاتکریت چیست؟

دستگاه شاتکریت که به دستگاه بتن پاش نیز معروف است، برای پاشیدن بتن یا ملات به وسیله سیستم پیستونی روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در شاتکریت سرعت و فشار بالای پاشش، سبب ایجاد لایه متراکم روی سطح مورد نظر می شود. مهم ترین کاربرد شاتکریت اجرای عملیات بتنی همچون ساخت مخزن های بتنی، احداث سازه های بتنی و دیوارهای حائل و همچنین تعمیر، بهینه سازی و مرمت سازه های بتنی است. انتخاب روش شاتکریت به عوامل مختلفی مانند وسعت کار، دسترسی به مواد و وسایل، میزان بازگشت مواد (پرت کار)، مقاومت فشاری بتن، مواد افزودنی، هزینه ها و غیره بستگی دارد. انواع بتن پاش عبارتند از:

دستگاه شاتکریت

انواع شاتکریت

دستگاه بتن پاش انواع مختلفی دارد که در زیر با مشخصات فنی و کاربردهای هر یک آشنا می شویم.

دستگاه شاتکریت
دستگاه شاتکریت تر (بتن پاش تر)

دستگاه شاتکریت تر برای پروژه هایی که مقاومت فشاری بتن بالا است، جهت روکش نمودن پایه های پل استفاده می شود و توانایی شاتکریت دیوارهای بتنی تا ضخامت 50 سانتی متر و سقف های بتنی تا ضخامت 20 سانتی متر را دارد.

در این روش بتن آماده همراه با مواد افزودنی مورد نیاز به دستگاه ملات پاش منتقل می شود. دستگاه شاتکریت به کمک فشار هوای کمپرسور، ملات را از طریق شیلنگ منتقل می کند. اپراتور با کنترل نازل، عملیات شاتکریت را انجام می دهد.

دستگاه شاتکریت خشک پاش (بتن پاش خشک)

از آنجایی که برای تولید بتن در دستگاه شاتکریت خشک مصالح سنگی درشت دانه وجود ندارد، مقاومت مکانیکی بتن پایین بوده و بیشتر برای ساخت روکش با ضخامت کمتر از 10 سانتی متر در پروژه های تعمیرات مناسب است. کیفیت شاتکریت خشک به عوامل متعددی مانند مهارت اپراتور، سرعت نازل، کنترل آب و تکنیک پاشیدن بستگی دارد.

در شاتکریت خشک بتن به صورت آماده نمی باشد و در ابتدا ملات مورد استفاده برای تولید بتن (ماسه، سیمان، سنگدانه) با درصد بسیار کمی آب توسط اپراتور داخل میکسر ریخته شده و سپس به سمت دستگاه شاتکریت هدایت می گردد. مصالح به وسیله فشار هوا جهت پاشش بروی سطح، داخل شیلنگ منتقل می شود. جهت تامین آب مورد نیاز برای ساخت بتن، در سرنازل شیلنگ از رینگ (حلقه) استفاده شده است که در لحظه شوت شدن، آب به مصالح اضافه می گردد. بتن ساخته شده با نظارت اپراتور بروی سطح شاتکریت می شود.

پیشروکمپرسور یکی از بزرکترین تامین کننده لوازم و تجهیزات جانبی دستگاه های شاتکریت از قبیل موارد زیر میباشد

صفحه لاستیکی بالا و پایین شاتکریت
واشر بالا و پایین شاتکریت
صفحه فلزی بالا و پایین شاتکریت
لاینر (لوله استوانه ای)
استاتور شاتکریت
روتور شاتکریت
جک شاتکریت
نازل شاتکریت
سرنازل شاتکریت
کوپلینگ شیلنگ خور
بست خرچنگی شاتکریت

 

 

لوازم شاتکریت

شما عزیزان می توانید برای سفارش با شماره تماس های فروشگاه در تماس باشید